مبانی برندینگ


برندینگ یکی از جوانب مهم هر کسب و کار اعم از بزرگ، کوچک، خرده فروشی یا تجارت به تجارت (B2B) می باشد. یک استراتژی برند مؤثر حاشیه امنی مناسب در بازارهای رقابتی کنونی برای شما به ارمغان می آورد. اما معنی دقیق برندینگ چیست و چگونه کسب و کار شما را تحت تأثیر قرار می دهد؟
به زبان ساده، برند شما در واقع قول و پیمان شما با مشتری است. برند بیانگر این است که مشتری می تواند چه توقعی از محصولات و خدمات شما داشته باشد. علاوه بر این، پشنهادات شما را از سایر رقبا متمایز می نماید. برند شما از آنچه که هستید، آنچه می خواهید باشید و آنچه بقیه فکر می کنند هستید نشأت می گیرد.
پایه و اساس برند شما لوگوی شماست. وبسایت، خدمات بسته بندی و سایر متریال های تبلیغاتی شما که همگی با لوگو ادغام می شوند، زبان گویای برند شما برای برقراری ارتباط با مخاطب می باشند.

استراتژی و ارزش برند

استراتژی عبارتست از این که شما چه چیزی را چگونه و در چه مکان و زمان و به چه کسانی می خواهید به عنوان پیام برند خود ارائه دهید. مکان تبلیغات شما بخشی از استراتژی برند است. کانال های توزیعی و محتوای دیداری که به کار می برید نیز بخش های دیگری از این استراتژی هستند.
برندینگ استوار و استراتژیک منجر به ایجاد ارزش در برند می شود، به این معنی که با افزوده شدن ارزش و اعتبار به محصولات و خدمات شما این امکان فراهم می شود که دستاورد مالی بیشتری نسبت به محصولات بدون برند دیگر کسب نمایید. به عنوان ملموس ترین مثال در این زمینه می توان به کمپانی Coca Cola اشاره نمود. از آنجایی که این کمپانی از ارزش برند بالایی برخوردار است مشتریان از بین نوشابه های این برند و سایر برندها، Coca Cola را انتخاب کرده حتی با وجود این که قیمت آن بالاتر است.
دیگر ارزش ذاتی برند مربوط به ارزش برند به شکل دلبستگی عاطفی یا کیفیت درک شده ظاهر می شود. به عنوان مثال، کمپانی Nike در تبلیغ محصولات خود از ستاره های دنیای ورزش کمک می گیرد با این امید که مشتریان از آن حس و حالت عاطفی که از آن ورزشکار می گیرند را به محصول منتقل کنند. در مورد Nike فقط خود کفش و ویژگی هایش نیست که منجر به فروش می شوند.

تعریف برند

تعریف شما از برندتان حکم سفری را دارد که طی آن کسب و کار شما به یک خود شناسی می رسد که البته این امر می تواند سخت و زمان بر باشد. لازمه این کار این است که حداقل سؤالات زیر را پاسخ دهید.
•    مأموریت کمپانی شما چیست؟
•    مزایا و ویژگی های محصولات و خدمات شما چیست؟
•    مشتریان شما چه نظری راجع به کمپانی شما دارند؟
•    مایل هستید که آنها چه ویژگی های را به کمپانی شما مرتبط بدانند؟
تحقیقات لازم را به عمل آورید. نیازها، عادات و علاقه مندی های مشتری های فعلی و احتمالی خود را شناسایی کرده و به تصور خودتان از این که آنها چه فکری می کنن تکیه نکنید. بفهمید و مطمئن شوید که آنها واقعاً چه فکری می کنند.
از آنجایی که تعریف برند و ساخت استراتژی آن می تواند پیچیده و دشوار باشد، سعی کنید از تخصص یک تیم مشاوره حرفه ای کوچک غیر انتفاعی و یا یک مرکز توسعه کسب و کار کوچک بهره بگیرید.
بعد از این که برند خود را تعریف کردید باید به این موضوع بپردازید که چگ.نه می خواهید مردم را از آن با خبر سازید. در این جا به نکاتی سودمند در این رابطه اشاره می کنیم.
•    یک لوگوی خیلی خوب برای خود پیدا کنید و آن را در سر تا سر کارهایتان بکار ببرید.
•    پیام های برند خود را بنویسید. پیام های کلیدی که می خواهید انتقال دهید چه چیزهایی هستند؟ همه کارکنان شما باید از ویژگی های برند شما مطلع باشند.
•    برند خود را یکپارچه نمایید. برندینگ به هر جنبه ای از کسب و کار شما گسترش پیدا می کند: این که چگونه تلفن را پاسخ می دهید، خود و فروشندگان شما چه لباسی می پوشند، امضای ایمیل شما به چه شکل است و ...
•    "صدایی" را برای کمپانی خود خلق کنید که منعکس کننده برند شما باشد. این صدا باید در همه ارتباطات نوشتاری، تصاویر بصری (آنلاین یا آفلاین) بکار گرفته شود. آیا برند شما دوستانه است؟ پس راحت صحبت کنید. آیا بسیار شیک و رسمی است؟ شما هم رسمی باشید. نکته اصلی را دریابید.
•     یک شعار تبلیغاتی مناسب برای خود خلق کنید. یک عبارت به یاد ماندنی، معنا دار و کوتاه که در بر دارنده ماهیت برند شما باشد، بنویسید.
•    به طراحی الگو بپردازید و برای متریال های بازار یابی خود استانداردهایی را در نظر بگیرید. طرح رنگی، مکان قرارگیری لوگو، ظاهر و حس مشابهی را در تمام کارهایتان ایجاد کنید.
•    با برندتان رو راست باشید. اگر شما به قول و پیمان برندتان عمل نکنید، نمی توانید از مشتریان توقع داشته باشید که به سمت شما گرایش پیدا کنند یا کسی را به کمپانی شما ارجاع دهند.
•    ثابت قدم باشید. به عنوان آخرین و مهم ترین نکته که سایر موارد ذکر شده قبلب را نیز در خود جای می دهد، باید تأکید کرد که مصمم بودن شما نقشی تعیین کننده دارد و در صورت فقدان این عامل تلاش های شما برای ثبت یک برند بی ثمر خواهند ماند.