چگونه می توان یک طراحی فارغ از زمان (Timeless) ایجاد کرد؟


بهترین طراحی ها آنهایی هستند که هیچ گاه از مد نمی افتند. موفقیت این طراحی ها ریشه در تئوری طراحی آنها دارد. در واقع، در کلیه این آثار عنصر خاصی وجود دارد که آنها را در برابر گذر زمان مقاوم نموده است. برخی از برندها مانند نایک و کوکا کولا دارای لوگو، رنگ و در مجموع شاخص های طراحی هستند که طی دهه ها به قوت خود باقی مانده است.
خوشبختانه، مفهوم Timeless یا فارغ از زمان بودن در مورد هر گونه پروژه ای قابل اعمال است. به منظور افزودن این ویژگی به طراحی انجام اقدامات زیر توصیه می شود:

1. تمرکز خود را روی خوانا بودن محتوا بگذارید


انجام این گام با خوانا بودن نوشتار، تصاویر و بطور کلی وضوح در طراحی و پیام شما آغاز می گردد. در حالیکه به نظر می رسد عملی کردن این کار نیازمند رسیدگی به لیستی از موارد بی شمار باشد، اما اینطور نیست و تمرکز روی سادگی و خوانایی از اهمیت کلیدی برخوردار است.
• تایپوگرافی ها – در هر ابعاد و اندازه ای – باید کاملاً واضح باشند و خواندن آنها با دشواری همراه نباشد. تایپ فیس های نو ظهور و جدید ممکن است تا مدتی جالب باشند اما اگر کاربران ندانند که شما چه چیزی می خواهید بگویید این بدان معنی است که طراحی شما فاقد کارایی لازم است.
• تصاویر باید شارپ، با کیفیت و قابل فهم باشند. همانطور که رعایت خوانایی در تایپوگرافی ها امری ضروری است، همه عناصر بصری دیگر نیز باید از این ویژگی تبعیت کنند. آیا کاربر متوجه آنچه که در تصویر شما در حال رخ دادن است می شود؟ آیا ارتباط آن را با پیام مورد نظر شما درک می کند؟
• طراحی شما باید از لحاظ ظاهری در سطح خوب و رضایت بخشی باشد و در عین حال پیام و معنای واضحی را برساند. تصاویر، متن و اقدامات کاربر باید تجربه یکپارچه ای را ایجاد کرده تا کاربر آن را درک کرده و بخواهد بخشی از آن باشد. اگر بخش ها نا همگام و جدا از هم باشند حتی زیبا ترین طراحی ها هم شکست خواهند خورد.

2. تعامل را در کار خود بگنجانید

 
به محض این که همه عناصر بصری را در کنار هم گذاشتید، کاربران باید تمایل پیدا کنند تا با آن تعامل برقرار کنند. البته، این بدان معنی نیست که شما باید یک تجربه واقعیت مجازی خلق کنید البته که این هم یکی از گزینه هایی است که می توانید انجام دهید. حتی با گنجاندن فقط مقدار کمی از حس تعامل می توانید طراحی خود را واقع گرایانه جلوه داده و به پروژه خود جان تازه ای ببخشید.
هنگامی که به عناصر تعاملی می اندیشید، طراحی خود را بر مبنای قابلیت استفاده و مفید بودن انجام دهید. تعامل باید نقشی را در کار شما ایفا کند که هیچ عامل دیگری از پس آن بر نیاید و به عبارت بهتر جایگزینی برای آن پیدا نشود. پیاده سازی این عنصر می تواند از طریق روایت یک داستان، یک الگوی جهت یابی متفکرانه یا کمی حرکت برای سرگرم کردن کاربران صورت پذیرد.
برای اقدامات بصری تعامل گرای خود همواره هدفی را در نظر گرفته و سعی کنید آن را تا حد امکان ساده نگه دارید. همچنین، مطمئن شوید که در کنار برنامه محتوایی شما می تواند بیشترین تأثیر گذاری را داشته باشد.

3. مقیاس بصری ایجاد کنید

 
هر وبسایتی به سلسله مراتبی از عناصر نیاز دارد که در نحوه استقرار آیتم های بزرگ، عناصری با اندازه متوسط و اجزای کوچک نمود پیدا می کند. هر کدام از این عناصر باید جایی خاص در طراحی داشته باشند. همچنین، به منظور متمایز نمودن هر عنصر از سایر بخش های نمایش بصری به فضای کافی نیاز است.
یک مقیاس بصری خوب راهی را برای طراحی مناسب و قرار دادن متناسب عناصر – از نوع و فضا گرفته تا اندازه – فراهم می کند تا هر چیزی در سر جای درست و منطقی خود قرار گیرد.
یک مقیاس خوب در الگوی شما جریانی را ایجاد می کند که تشخیص و کار کردن با آن را برای کاربر ساده و راحت می نماید (به همین دلیل است که بسیاری از وبسایت ها لوگوی خود را در قسمت بالا و سمت چپ می گذارند. سپس یک تصویر بزرگ و بعد از آن متن اصلی به چشم می خورد. بدین ترتیب یک مقیاس بصری در اختیار کاربر گذاشته شده تا به او نشان داده شود که چگونه باید به خواندن محتوا بپردازد).
درست به همان اندازه که مقیاس و وزن آیتم ها اهمیت دارند، ثبات در استفاده از آنها نیز باید مهم و اساسی تلقی شود. به عنوان مثال، اگر صفحه اصلی شما دارای دکمه ای با یک اندازه و رنگ مشخص باشد، این دکمه باید در سایر صفحات سایت شما نیز همان ویژگی ها را داشته باشد. متون نوشته شده در سایت، عناوین و رنگ ها نیز باید از قوانین ثبات و یکپارچگی در همه صفحات پیروی کنند.

4. روی عناصر با هدفی خاص تأکید کنید


با دوام ترین طراحی ها همیشه یک نکته کوچک اضافه ای دارند که باعث تمایز آنها از سایرین می گردد. باید روی عناصر با هدفی خاص تأکید کنید، رنگ ها را به گونه ای هیجان انگیز بکار ببرید و با بکارگیری فقط کمی پویایی و خلاقیت به طراحی خود جلوه ای مدرن ببخشید و آن را از خشکی و بی روحی خارج کنید.
تأکید روی کار خود را به صورت های زیر عملی کنید:
• مقادیر خاصی از تایپوگرافی
• انفجار رنگ های فوق العاده
• انیمیشن های ساده
• انتخاب بافت و سبکی غیر معمول و خارق العاده برای زمینه
• و می توان گفت استفاده از تقریباً هر چیزی که غیر منتظره باشد!
به این نکات تأکیدی به چشم سورپرایزهایی نگاه کنید که کاربران رادر مسیرطراحی راهنمایی می کند. این تأکیدات باید علاوه بر برخورداری از جذابیت های بصری، مسیر را به افراد نشان داده و برای آنها درکی مفید درباره محتوا فراهم آورد.

5. هویت خود را ثابت کنید


همه اجزای هویت بصری شما باید با برند شما مشابهت داشته باشند. این قانون همه چیز را از وبسایت شما گرفته تا کارت ویزیت، لوگو و تصاویری که در رسانه های اجتماعی خود به اشتراک می گذارید در بر می گیرد. کاربران فقط با یک نگاه کردن ساده باید بفهمند که شما چه کسی هستید و از خود نپرسند که آیا به اشتباه در مطالب و محتوای شما سرگردان شده اند.
این هویت برند بسیار مهم و به عبارتی حیاتی است. در واقع، خلق هویت برند یک تعهد بزرگ است و اگر تا بحال آن را نداشته اید باید آن را حتماً در اولویت کارهای خود قرار دهید. در این بین، کارهایی هست که می توانید با انجام آنها در مسیر آفرینش هویت بصری و ثبات گام بردارید:
• از رنگ های مشابه استفاده کنید.
• از فونت و سایزهای محدودی استفاده کنید
• به قوانین هم ترازی در متن توجه کرده و یک سبک را انتخاب کنید
• یک سبک خاص را برای تصاویر در نظر بگیرید: رنگی در مقابل سیاه و سفید یا یک تکنیک دیگر
• یک لحن خاص را برای ارتباط و پیام رسانی برگزینید – رسمی در مقابل خودمانی
•    خود واقعی تان باشید

6. گیمیک ها (Gimmick) را فراموش کنید

 
طراحی هایی که بیش از حد روی مد پیش می روند به زودی محو شده و از بین می روند. این نوع از طراحی ها همچنین این قابلیت را دارند که اثری خاص را متعلق به دوره یا تاریخی خاص در گذشته جلوه دهند. البته هدف از بیان این موارد نا امید کردن شما از تکیه به مُد و فشن نیست؛ بلکه هدف جلب توجه شما به بهره گیری هوشمندانه از آن است.
الگوهای طراحی Timeless در تئوری های مربوط به طراحی جای دارند. قوانین پایه ای و دستورالعمل ها هستند که به طرح کلی بصری شما شکل می دهند. حال ارتباط همین موضوع را با بحث مُد در نظر بگیرید. این دو تا چه حد می توانند با هم پیوستگی و هماهنگی داشته باشند؟ یکی از دلایل کارایی بسیار بالای مفاهیم طراحی متریال - به عنوان یک مُد بزرگ – این است که در ایده آل های فیزیکی و حرکت ریشه دارند. در این طراحی دو ایده دو بعدی وارد شده و سپس به پیش رانده می شوند.
استفاده ار تایپ فیس های خاص، افزایه (Plug-in)های پیچیده، انیمیشن و یا پالت های رنگ همگی ایده های بصری هستند که به باید به آنها فکر کنید. این موضوع که ایده ها تا چه زمانی تازه و مرتبط باقی می مانند و یا این که آیا تمایلی دارید پس از مدتی با حفظ طرح اصلی این المان ها را از آن خارج کنید از جمله مسائلی هستند که نیازمند توجه شما می باشند. می توانید هم روی مُد پیش بروید و هم Timeless باشید.

7. در طراحی های خود از Grid استفاده کنید

 
در طراحی های Grid بندی شده، لایه هایی مشخص وجود دارند که هر لایه با حد و مرزی مشخص در کنار سایر لایه ها قرار گرفته و تشکیل ساختاری منظم را می دهد. یک سازمانبندی مرتب و سیستماتیک هیچ گاه از مد نمی افتد. فرقی نمی کند که فقط یک Grid ساده در طراحی شما وجود داشته باشد و یا نمایش بصری شما بطور کل مبتنی بر Grid باشد؛ در هر صورت این امر منجر به ایجاد یک زیر بنای قوی برای طراحی شما می گردد.
به هنگام تفکر و برنامه ریزی برای Grid، هر دو حالت افقی و عمودی آن را در نظر بگیرید. اغلب طراحان وقت زیادی را صرف طرح ریزی فواصل ستونی می کنند و در نتیجه آن، موارد عمودی در طراحی پنهان باقی می مانند. یک Grid مناسب ساختاری بسیار منعطف را در اختیار شما قرار می دهد تا در آن بتوانید به راحتی المان های مورد نیاز خود را قرار داده و در نهایت به توازن و هماهنگی برسید. این قالب همچنین دستورالعملی را برای فاصله بندی (شامل فاصله های سفید) و هم تراز کردن المان ها و اجزا فراهم می آورد.
به علاوه، Grid می تواند هر جنبه بصری از طراحی شما را از اندازه عکس ها و نوع قرار گیری آیکون ها و وضعیت دکمه ها در کنار محتوا تحت تأثیر قرار دهد. Grid می تواند همانقدر ساده یا پیچیده باشد که پروژه شما تعیین می کند اما در حقیقت باید نسبت به هر المان طراحی تطابق پیدا کند تا ثبات بصری حفظ شود.

نتیجه گیری

برای داشتن یک طراحی Timeless نیاز به اجرای چند تکنیک خاص نیست؛ بلکه به منظور داشتن چنین طرحی باید گزینه های طراحی که انتخاب می کنید متعادل و منطقی بوده و از طرف دیگر درک آنها برای کاربر راحت باشد. در حالیکه المان های روی مُد و به روز می توانند بسیار جالب باشند اما ثابت شده که اکثر پروژه های طراحی Timeless از ترکیبی از المان های کلاسیک و مدرن بهره می گیرند تا اطلاعات مورد نظر خود را در مسیری هدایت شده به اشتراک بگذارند.
اگر می خواهید طرحی را خلق کنید که تا مدت ها پا بر جا باقی بماند، بهترین راه حل این است که به اصول اولیه آن مراجعه کنید. تقریباً همه مفاهیم ماندگار در طراحی به تئوری هایی بر می گردند که برای مدت ها مورد استفاده قرار گرفته اند.