دلیل اهمیت روز افزون موبایل مارکتینگ


در دنیای امروز کسب و کارها باید اقدامات بازاریابی خود را به فراخور نیاز روز تغییر داده تا بتوانند همگام با آخرین پیشرفت های تکنولوژی پیش بروند. نرخ استفاده از موبایل به شدت در حال افزایش است و مقدار آن در سال 2016 به تنهایی از مرز 80% عبور کرد. مهم تر این که در دنیای تجارت الکترونیک به تنهایی میانگین نرخ تبدیل در تلفن های هوشمند 64% است که این مقدار در مورد ابزارهای Desktop مانند کامپیوتر بسیار کمتر است.
موبایل مارکتینگ دیگر برای کسب و کار شما یک گزینه اختیاری نیست. تلفن های هوشمند در حال حاضر در اوج محبوبیت خود به سر می برند. کامپیوترها دیگر به پر رنگی قبل نیستند و کاربران اینترنتی هم اکنون برای جستجو از موبایل استفاده می کنند. در نتیجه، اگر بتوانید اقدامات خود را در زمینه موبایل مارکتینگ بهینه نمایید قادر خواهید بود نرخ تبدیل را در کسب و کار خود بطور قابل ملاحظه ای بالا ببرید.
در دنیای دیجیتال و به هم پیوسته امروز، اهمیت لحاظ کردن موبایل در طراحی و اجرای اقدامات بازاریابی بسیار بالاتر رفته است. در ذیل به پنج مورد از اهمیت های موبایل مارکتینگ که فروشندگان باید همواره آنها را در بخشی از استراتژی دیجیتال مارکتینگ خود در نظر بگیرند، اشاره می نماییم:

1. زمانی که صرف موبایل می شود روز به روز در حال افزایش است

در سال 2016 به طور میانگین هر آمریکایی 10 ساعت از زمان روزانه خود را صرف گوشی موبایل خود کرده است. حدود یک سوم این زمان در گوشی های هوشمند و تبلت ها سپری شده است. این آمار بدین معنی است که هر آمریکایی سالانه بطور متوسط 500 ساعت از زمان خود را در وبسایت ها یا رسانه های اجتماعی می گذراند و این امر فرصت کافی را برای فروشندگان فراهم کرده تا توجه کاربران موبایل را جلب کرده و ضمن معرفی برند و کسب و کار خود کاری کنند تا خود کاربران به بحث راجع به محصول و برند آنها مشغول شوند. به موازات این روند، تبلیغات نیز رویکردهای جدیدی را باید ارائه دهد. پیش بینی می شود که تا سال 2019 تقریباً 72% از بودجه های بازاریابی صرف ساخت اپلیکیشن یا تبلیغات برای پلتفرم های موبایلی شود.


2. تجارت همراه /  موبایل (Mobile Commerce) و موبایل مارکتینگ در کنار هم پیش می روند

مصرف کنندگان از گوشی های موبایل خود برای خرید از وبسایت هایی مانند Amazon، eBay و سایر پلتفرم های تجارت الکترونیک بهره می برند.  همه انواع کسب و کارها چه بزرگ و چه کوچک به اهمیت این موضوع پی برده و مشغول ساخت پرتال ها و وبسایت هایی هستند که فرایند فروش را تسهیل ببخشند. در واقع پیش بینی که تا پایان سال 2017، 60% از بازدیدهای عرصه تجارت الکترونیک از گوشی های هوشمند آغاز شوند. کسب و کارهایی که کمپین های موبایلی یکپارچه ای را ترتیب می دهند تا مصرف کنندگان را از صفحه معرفی محصول به صفحه فروش هدایت کنند شاهد افزایش قابل ملاحظه ای در درآمدهای خود خواهند بود.

3. خریداران خرید خود را در مغازه ها انجام می دهند

تکنولوژی این امکان را برای مصرف کنندگان فراهم کرده تا همزمان با قدم زدن در داخل مغازه با استفاده از گوشی موبایل خود به مقایسه محصول مورد نظر خود با سایر نمونه های مشابه بپردازند. کسب و کارهایی که در زمینه راه اندازی کمپین های موبایل مارکتینگ فعال هستند می توانند از این موضوع به نفع خود بهره ببرند: بهینه سازی موتور جستجو (SEO) و مسیریابی آسان در وبسایت می تواند در زمانی که مصرف کننده آماده خرید است یک مزیت بزرگ به حساب بیاید. علاوه بر این، موتورهای جستجو به گونه ای الگوریتم های خود را تغییر داده اند که به سایت های سازگار با موبایل ارزش و اعتبار بیشتری می دهند. بنابراین، کسب و کارها نیاز دارند تا حضور خود را در فضای وب تقویت نموده و اشکال جدید بازاریابی خودکار را در عملیات های خود جای دهند.


4. نرخ باز شدن SMSها بالاتر از ایمیل است

نرخ باز شدن SMS برابر با 98% است و طبق تحقیقات صورت گرفته 90% افرادی که پیام کوتاه را در گوشی موبایل خود باز می کنند در بازه زمانی 3 ثانیه آن را می خوانند. این عدد در مقایسه با ایمیل مارکتینگ و سایر کانال های دیجیتال بسیار بالاتر است. با اختصاصی نمودن پیام های کوتاه به گونه ای که نظر مشتریان احتمالی را جلب کند، می توان باعث شد تا آنها علاقمند شوند تا اطلاعات بیشتری را پیرامون محصولات یا خدمات شما بدست آورند و به احتمال زیاد این تحقیقات از همان دستگاهی که بوسیله آن پیام را خوانده اند – یعنی همان موبایل – آغاز می شود.

5. موبایل مارکتینگ به بازار وسیع تری دسترسی دارد

گوشی های هوشمند و تبلت ها جزء ابزار ارتباطی هستند که در میان همه اقشار جامعه محبوبیت فراوان و رو به افزایشی پیدا کرده اند. موبایل ها کوچک تر، سبک تر و ارزان تر از لپ تاپ ها و کامپیوترها بوده و به مراتب قابل حمل تر هم هستند. تولید کنندگان نیز هم اکنون به نیازهای متقاضیان بهای بیشتری داده و تلاش خود را روی ساخت گوشی های موبایل سریع تر، قدرتمندتر و کم هزینه تر متمرکز کرده اند. این پیشرفت ها بدین معناست که فروشندگان و بازاریابان فرصت طلایی را در اختیار دارند تا پیام های بازاریابی خود را به دست مصرف کنندگان رسانده و از این طریق به مخاطبان گسترده تری دست پیدا کنند.


حال به چهار روش برای افزایش میزان بازگشت سرمایه (ROI) از طریق موبایل مارکتینگ اشاره می نماییم:

1. در مورد انتخاب کلید واژه ها به غالب توجه کنید

برای اجرای بهتر موبایل مارکتینگ، درک تفاوت بین رفتار کاربران موبایل و Desktop بسیار حیاتی است. یکی از مهم ترین این مسائل نوع رویکرد جستجو در بین این دو گروه است. کاربر Desktop اغلب به دنبال موضوعی نه چندان جزئی مانند اطلاعات درباره ماشین می گردد در حالیکه یک کاربر موبایلی به احتمال زیاد نام برند و مدل ماشین دلخواه خود را در کادر جستجوی گوگل وارد می کند.
زمانی که بحث کلید واژه در موبایل مارکتینگ مطرح می شود، همه چیز به غالب مورد استفاده بستگی پیدا می کند. از آن زمان هایی که وبسایت و محتوا برای کلید واژه ها یا عباراتی خاص بهینه سازی می شدند مدت زیادی گذشته است.
در حال حاضر، هدف اصلی گوگل بالا آوردن نتایج جستجو بر اساس منظور کاربر از عبارتی است که تایپ نموده است. گوگل همچنین تصمیم دارد پروتکل فهرست کردن بر اساس نسخه موبایل (Mobile-First Indexing) را به زودی ارائه دهد. با عملی شدن این پروتکل، لیست نتایج جستجو بر اساس نسخه موبایل وبسایت ها مرتب می شوند حتی اگر کاربر با کامپیوتر جستجو کرده باشد.
برای جذاب نمودن وبسایت کسب و کار خود می توانید تمرکز محتوای خود را روی منظور کاربر از جستجو گذاشته و همچنین پاسخ سؤالاتی که ممکن است برای آنها پیش بیاید را در وبسایت خود بگنجانید.

2. بدانید که Mobile-friendly بودن سایت شما امری ضروری است

کار کردن با نسخه موبایل وبسایت شما باید به راحتی کار کردن با آن در دستگاه های Desktop مانند کامپیوتر باشد. اهمیت این امر در این است که نه تنها کاربران موبایل را به سمت وبسایت شما جذب می کند بلکه در بهینه سازی موتور جستجو (SEO) نیز نقش دارد. گوگل از بات های موبایلی خود در این زمینه استفاده کرده و اولویت بندی را بر اساس نتایج بدست آمده از این بات ها انجام می دهد.
اگر از Wordpress استفاده می کنید، باید تم یا زمینه ای را انتخاب کنید که با دستگاه های موبایل نیز سازگار باشد. سرعت نسخه موبایل وبسایت خود را با استفاده از ابزاری مانندGoogle PageSpeed Insights Tool بررسی نمایید. همچنین، استفاده از نرم افزارهایی مشابه بات های موبایلی که به شما امکان Crawl کردن یا به اصطلاح خزیدن در سایت را می دهند، ایده خوبی به نظر می آیند و به شما اجازه می دهد که به جستجوی مسائلی خاص بپردازید.

3. بازاریابی پیامکی (Text Message) را امتحان کنید

بسیاری از کسب و کارها در استفاده از بازاریابی پیامکی تردید دارند. اما خوب است بدانید که این نوع از بازاریابی روشی کارامد است؛ البته در صورتی که به درستی بکار گرفته شود. در حقیقت، پیش بینی می شود که موبایل مارکتینگ تا سال 2019 به صنعتی 200 میلیارد دلاری تبدیل شود.
تقریباً همه کاربران موبایلی از پیامک در طول روز استفاده می کنند و این موضوع شانس موفقیت شما را در بازاریابی بالا می برد. در مقابل، شانس شما در ایمیل به این اندازه بالا نیست چرا که ایمیل شما به راحتی می تواند وارد Spam شده و از نظر دریافت کننده دور بماند.
دیگر انتخابی که پیش روی شما قرار دارد ساخت اپلیکیشن است که بازدهی مناسبی در موبایل مارکتینگ دارد. در ضمن، یکی از مزایای مهم بازاریابی پیامکی و ساخت اپلیکیشن این است که پیگیری نتایج آنها به سهولت صورت می پذیرد.

4. نتایج را پیگیری کرده و در صورت لزوم تغییرات لازم را ایجاد کنید

بررسی و کنترل نتایج بدست آمده از اقدامات موبایل مارکتینگ شما از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا به شما این اجازه را می دهد تا متوجه شوید کدام بخش ها نیازمند تقویت هستند. یکی از بخش هایی که باید روی آن تمرکز کنید این است که میزان نرخ تبدیل ترافیک پولی در مقایسه با ترافیک غیر پولی چقدر بیشتر یا کمتر است.
اعداد و ارقام مربوط به هر دو گروه را با هم مقایسه کرده و ببینید کدام یک نرخ تبدیل بالاتری دارد. نرخ تبدیل ترافیک پولی باید همیشه قوی تر از سایر منابع ترافیک باشد زیرا شما خودتان کلید واژه ها را انتخاب کرده اید. پس اگر نرخ تبدیل تبلیغات پولی شما در موبایل کمتر از نرخ تبدیل ترافیک جستجوی Organic باشد، این بدان معناست که شما احتمالاً در تعیین هدف یا Targeting خود مشکل داشته اید.


در آخر، شایان ذکر است که دیجیتال مارکتینگ هر روز در حال تکامل است و موبایل مارکتینگ نقش کلیدی را در این استراتژی ایفا می کند. گرایش به سمت موبایل روندی است که بدون شک بطور فزاینده ای رشد خواهد یافت. بنابراین، کسب و کارها باید از داشتن یک برنامه منسجم بازاریابی برای دستگاه های موبایل اطمینان حاصل کرده تا بتوانند با مصرف کننده های دیجیتال ارتباط برقرار کنند.
بهره بردن حداکثر از موبایل مارکتینگ می تواند دقیقاً همان چیزی باشد که موجب موفقیت کسب و کار شما در بازار به شدت رقابتی موجود در فضای آنلاین شود. این تکنیک ها را در عملیات کاری خود پیاده کنید تا شاهد رشد ثابتی در میزان بازگشت سرمایه یا ROI باشید.