کمپین 360 درجه چیست؟


تصور کنید که تلویزیون را روشن می کنید و در همان لحظه تبلیغ یک نوشیدنی پخش می شود. سپس لپتاپ خود را روشن کرده و وارد سایتی می شوید و دوباره تبلیغی از همان نوشیدنی را در بنر سایت مشاهده می کنید. با تلفن همراه خود سری به رسانه های اجتماعی می زنید و مجدد همان تبلیغ را آنجا می بینید. از خانه خارج می شوید و تبلیغ همان نوشیدنی در ایستگاه اتوبوس به چشمتان می خورد. در واقع، شما در طول روز به هر کجا که پا می گذارید آن محصول و برند شما را محاصره کرده است.
لازم به ذکر است که فروشندگان همیشه به دنبال راه هایی هستند که به ایده های خود چرخش تازه ای ببخشند. در این میان مفهومی مطرح است که نه تنها تازه بلکه کاملاً منعطف است. این مفهوم کمپین 360 درجه نام دارد که تعریف آن به دلیل گسترگی بالای آن کمی دشوار به نظر می رسد. در واقع هدف ما از مطرح کردن مثال بالا معرفی این کمپین بود که هم اکنون بسیاری از فروشندگان باهوش از آن به منظور دسترسی به مصرف کنندگان در هر کجا که باشند استفاده می کنند.
ایجاد یک تجربه 360 درجه نیازمند همکاری و همبستگی در سیستم پیام رسانی می باشد که این کار می تواند در قالب هایی نظیر رسانه های چاپی، مغازه، فضای دیجیتال و رسانه های اجتماعی صورت پذیرد. مشتری در هر جایی که باشد این ارتباطات را تجربه خواهد کرد بنابراین، کاری که شما باید بکنید این است که آنها را به سمت مسیر درست هدایت و رهبری نمایید.
یک کمپین 360 درجه کل چرخه خرید از مرحله کشف محصول تا خرید و همچنین ترغیب مشتری برای تکرار خرید را در بر می گیرد. در این مسیر مدیوم های مختلف (تلویزیون، موبایل، فضای دیجیتال و رسانه های اجتماعی) در قالب یک استراتژی برندینگ و بازاریابی یکپارچه و پایدار بکار گرفته می شوند و در نتیجه برند خود را در هر نقطه تماس با مصرف کننده مطرح می نماید.
از نمونه های بارز کمپین 360 درجه می توان به کمپین "از هر چیزی لذت ببرید" (Enjoy Everything) کمپانی کوکاکولا اشاره نمود. این کمپین در سال 2013 و در فصل مسابقات قهرمانی بسکتبال تیم های دانشگاهی آمریکا (March Madness) آغاز گردید و شامل موبایل، تلویزیون، فضای دیجیتال و اجتماعی می شد. تبلیغ های تلویزیونی که در جریان این کمپین تولید و پخش می شد همگی با ورزش، بازی و سرگرمی مرتبط بوده و حس همراهی را در بینندگان ایجاد می کرد. این کمپین همچنین حضور فعالی در اپلیکیشن پخش زنده March Madness داشت و مردم را ترغیب می کرد که با استفاده از هشتگ های مرتبط در رسانه های اجتماعی فعال باشند.
کمپین های 360 درجه موفق، به پیام های اصلی که برای افراد جالب است فکر می کنند و همچنین این نکته را در نظر می گیرند که مردم مایلند چگونه آن پیام ها را دریافت نمایند.

اهمیت داده


سیستم های پیام رسانی که با دقت و بطور اختصاصی تدوین می شوند این قابلیت را پیدا می کنند که رضایت مشتری و وفاداری در برند را در تضمین نمایند. این منابع اطلاعاتی بزرگ هستند که کمپانی ها را در آماده سازی این پیام ها یاری می دهند. آنالیز کردن مکالمات مردم در رسانه های اجتماعی، روندهای رایج در وب و ترافیک ورودی تنها چند نمونه از راه هایی هستند که به کمک آنها می توان فرصت های کسب درآمد جدید را کشف نمود. مردم راجع به برند شما چه می گویند؟ نظر آنها راجع به برند شما چیست؟ به چه موارد دیگری علاقه مند هستند؟ وقتی وارد سایت شما می شوند چه می کنند؟ این ها تعداد معدودی از سؤالاتی هستند که باید به آنها فکر کنید.
داده این قدرت را به کمپانی ها می دهد که به ترجیح ها و اولویت های مشتریان واکنش مناسب نشان دهند. بینش حاصل از آنالیز داده ها عنصر ریسک را در استراتژی تبدیل کاهش می دهد. با در دست داشتن منابع عظیم داده و تعبیر هوشمندانه آن کمپانی ها می توانند پیام های اختصاصی خود را در زمان و مکان و از طریق پلتفرم مناسب به مردم برسانند.
یک کمپین 360 درجه کارامد باید خود را به اقتضای زمان تغییر دهد. در حال حاضر بهره گیری از موبایل، تلویزیون، پلتفرم های دیجیتال و رسانه های اجتماعی لازمه تشکیل کمپین هستند اما به مرور زمان و با ورود تکنولوژی های جدید فروشندگان باید این امکانات جدید را به کمپین خود بیفزایند.