سئو (SEO) چیست و چگونه به کسب و کار شما کمک می کند؟


سئو (SEO) چیست؟

سئو یا SEO: Search Engine Optimization فرایند بهبود بخشیدن سایت شما به گونه ای است که کاربران و موتورهای جستجو راحت تر آن را پیدا کرده و بفهمند.
سئو در حقیقت یک نوع استراتژی برای بازاریابی است که پایه و اساس بازاریابی اینترنتی را تشکیل می دهد. این استراتژی قابلیت سود رسانی به هر کسب و کاری و در هر صنعتی را داراست. مهم تر این که برای بدست آوردن نتایج فوق العاده از آن نیاز به سرمایه مالی هنگفتی نیست. هر کسب و کاری در هر ابعادی می تواند از سئو بهره ببرد. نکته کلیدی در پرداختن به جزئیات نحوه کارکرد آن است.

سئو چگونه کار می کند؟

زمانی که شما وبسایت خود را بهینه سازی می نمایید، سایت شما برای کلید واژه های مرتبط با صنعت یا حوزه کاری خود در صفحات نتایج موتور جستجو (SERPs: Search Engine Results Pages) نمایش داده می شود.
بنابراین، اگر کار شما فروش آنلاین کفش های Running است، می توانید کلید واژه هایی مانند "خرید آنلاین کفش Running" را در نظر گرفته و در ضمن اطلاعات مفید درباره نحوه خرید را در وبسایت خود قرار دهید. در این صورت، زمانی که یک نفر در موتور جستجو آن کلید واژه را سرچ کند، احتمال این که سایت شما را در صفحه اول نتایج ببیند بالا می رود. هر چقدر سایت شما در نتایج سرچ بالاتر بیاید، نرخ کلیک خوردن آن نیز بیشتر می شود. هدف نهایی سئو رسیدن به رتبه اول در نتایج سرچ برای کلید واژه های مرتبط با کسب و کار شماست.
دلیل اهمیت کلید واژه ها در این است که به نمایندگی از کاربران موتور جستجو، هدف مشتری را منعکس می کنند. بطور قطع می توان گفت کسی که عبارت "خرید آنلاین کفش Running" را در گوکل سرچ می کند، فقط یک هدف دارد و آن خرید کفش Running است.
با تکیه بر این طرز تفکر، شما قادر خواهید بود کلید واژه های متفاوت و زیادی را هدف گذاری نمایید؛ بدین ترتیب که اطلاعات کامل و عمیقی را که برای بازدید کنندگان جدید آموزنده هستند را در صفحات مختلف وبسایت خود بگنجانید. این اطلاعات به آنها کمک می کند تا حیطه کاری شما را بهتر درک کرده و همچنین موجب می شود تا کسب و کار شما به منبع قابل اعتمادی برای دستیابی به اطلاعات مرتبط تبدیل شود. در نتیجه، شما در انتها توانسته اید اعتماد بازدید کنندگان را جلب نموده و آنها با آرامش بیشتری حاضر می شوند تا از شما خرید نمایند.
حال که به نحوه عملکرد سئو پرداختیم، زمان آن رسیده که به برخی از مزایای بی شمار آن اشاره نماییم.

مزایای سئو

قابلیت دسترسی و قدرت ماندگاری خارق العاده از بزرگترین مزایای سئو به شمار می رود. گوگل به تنهایی میزبان تریلیون ها سرچ در هر سال است. این تعداد به قدری بزرگ است که حداقل چندین جستجو متعلق به شما می شود.
با قرار گرفتن در لیست سرچ ها، سایت شما خود تبدیل به آژانس تبلیغاتی خودش می شود و از این طریق شما می توانید بازدید کنندگان جدیدی را به سمت وبسایت خود جذب کرده و زمانی که آنها را وارد سایت خود کردید، قادر خواهید بود تا آنها را به مشتریان مایل به خرید تبدیل نمایید.
حتی اگر سایت شما این توانایی را هم نداشته باشد که بطور مدارم بازدید کنندگان جدیدی را جذب کند، حداقل کاری که سئو می تواند برای شما انجام دهد این است که نام برند شما را شناخته شده تر نموده و به اصطلاح آن را ارتقا دهد. کاربران موتور جستجو ممکن است پس از جستجوی عبارت مورد نظر خور روی سایت رقیب شما کلیک کنند، اما همین که نام برند شما را در صفحه نتایج ببینند کافی است تا بدانند شما وجود دارید. در واقع، در همین سطح هم شما در زمینه ایجاد آگاهی از برند (Brand Awareness) موفق عمل کرده و در جهت بازاریابی برای کمپانی خود قدم برداشته اید.
اما یکی دیگر از نقاط قوت سئو این است که با سایر استراتژی های بازاریابی اینترنتی تناسب خوبی دارد. سئو به تبلیغات پولی یا PPC: Pay per Click کمک شایانی کرده و پایه و اساسی قابل اتکا برای استراتژی های آینده شما مانند بازارایابی رسانه های اجتماعی (Social Media Marketing)، بازاریابی محتوا (Content Marketing) و مدیریت اعتبار محسوب می شود.
به عنوان بزرگترین مزیت، سئو روشی مقرون بصرفه به منظور کسب درآمد برای کمپانی شماست. نکته مثبت دیگر این است که سئو در حقیقت حکم یک بیلبورد رایگان را برای اکثر وبسایت های پر طرفدار در دنیا دارد. حتی اگر در ابتدای استفاده از سئو چندان هم موفق نباشید، با کمک آن می توانید نسبت به روش های سنتی مارکتینگ به جایگاه بهتری دست پیدا کنید.

آیا سئو برای هر کسب و کاری مهم است؟

سئو از چندین استراتژی، اقدام و روش تشکیل شده که هدف نهایی همه آنها ارتقای جایگاه وبسایت در موتورهای جستجو است. به همین دلیل است که به آن بهینه سازی موتور جستجو (Search Engine Optimization) می گویند.
دو نوع سئو وجود دارد: On-page و Off-page. سئو On-page شامل همه مواردی است که شما می توانید آنها را در وبسایت خود کنترل کرده و از این طریق رتبه سایت خود را بالا ببرید. از جمله این موارد می توان به سرعت سایت، میزان تراکم کلید واژه، متن Header سایت و ... اشاره نمود. از طرف دیگر، سئو Off-page کلیه اقداماتی را در بر می گیرد که روی سایر وبسایت ها اعمال شده و از این طریق روی رتبه وبسایت شما اثر مثبت می گذارند. بطور کلی، سئو Off-page عمدتاً به عملیات لینک سازی (Link Building) مربوط می شود.
برای بهینه سازی وبسایت به منظور رسیدن به رتبه های بالا در موتور جستجو به زمان، دانش سئو و پیاده سازی موفقیت آمیز فاکتورهای On-page و Off-page سئو نیاز دارید. اگر قدرت جمعی سایت شما بالا بوده و سئوی یکی از صفحات سایت شما از بقیه قوی تر باشد، در مورد یک Query یا پرسمان جستجوی خاص، رتبه یک را از آن خود خواهید کرد.
از آنجایی که سئو فاکتورهای رتبه بندی متعددی را در بر می گیرد، می توان تصاحب رتبه یک را به عنوان برنده شدن در یک مسابقه سه گانه در نظر گرفت. در یک مسابقه سه گانه واقعی، برنده بخش دو (Running) لزوماً برنده کل مسابقه نیست و این موضوع دقیقاً در مورد سئو هم صدق می کند. سایتی که بیشترین تعداد لینک، صفحه یا بازدید کننده را دارد الزاماً رتبه اول را نمی گیرد. عملکرد کلی، تعیین کننده آن است که کدام سایت در بالاترین جایگاه قرار خواهد گرفت.

دلیل اهمیت سئو چیست؟

سئو در حقیقت ابزار گوگل برای تشخیص این است که کدام سایت ها شایستگی گرفتن رتبه های بالا را برای Query وارد شده در موتور جستجو دارند. بدون وجود سئوی مدرن و پیشرفته، دستکاری کردن نتایج سرچ بسیار ساده صورت می گیرد به گونه ای که ممکن است سایتی با بیشترین لینک یا صفحه – که به آسانی با استفاده از نرم افزارهای خاص تولید شده – در رتبه یک قرار گیرد.
سئو از آنجایی اهمیت دارد که نتایج سرچ را متعادل و استاندارد می کند و قابلیت دستکاری نتایج را تا حد امکان کاهش می دهد و در نتیجه، سایت هایی برای هر سرچ ظاهر می شوند که به معنای واقعی کلمه شایستگی قرار گرفتن در صفحه اول را دارند. تلاش زیاد و جذاب نمودن سایت برای بازدید کنندگان رابطه تنگاتنگی با گرفتن رتبه بالا در موتور جستجو دارد. بنابراین، اگر سایت شما این معیارها را پشت سر بگذارد، شانس شما در نشان داده شدن در نتایج بالا می رود.
کاربران به موتورهای جستجو اعتماد دارند و رسیدن به رتبه اول در موتور جستجو به جستجو کنندگان نشان می دهد که این سایت منبع معتبر و موثقی است. به همان نسبت که رتبه شما در نتایج بهبود پیدا کند، نرخ کلیک و ترافیک تولید شده در وبسایت شما نیز افزایش می یابد. سئو همچنین تجربه کاربری (UX / User Experience) را به مراتب تقویت نموده و احتمال تکرار خرید توسط مشتریان را بالا می برد.
در نهایت، باید گفت که سئو روشی مقرون بصرفه است. صنایع رقابتی پیوسته در حال پرداخت مبالغ هنگفت برای کسب ترافیک پولی هستند. البته که شما می توانید برای خود فضاهای تبلیغاتی خریداری نمایید، اما اگر بودجه شما محدود باشد سئو می تواند راهی بسیار کارامد برای جذب ترافیک با کیفیت بدون متحمل شدن هزینه مستقیم باشد.

اگر سئو وجود نداشت، سرچ به چه شکلی در می آمد؟

تصور این که بدون وجود سئو چگونه می توانستیم وبسایت ها، کسب و کار ها و اطلاعات مورد نظر خود را پیدا کنیم بسیار دشوار است. در این صورت، نتایج موتورهای جستجو به راحتی دستکاری می شدند و ما به عنوان کاربر مجبور بودیم زمان زیادی را صرف یافتن سایت های ارزشمند کنیم، زیرا سایت هایی که در صفحه اول ظاهر می شدند لزوماً حاوی بهترین اطلاعات نبودند.
اساساً، سئو از این حیث مهم است که به افراد عادی این اطمینان را می دهد که برای یافتن اطلاعات یا محصولات مورد نظر خود لازم نیست بیش از چند ثانیه زمان صرف کنند. در واقع، سئو نوعی "ترتیب طبیعی" را در فضای آنلاین ایجاد می کند که بدون آن قطعاً وجود نمی داشت.

متخصصین بازاریابی معتقدند سئو حیاتی است

جمع کثیری از متخصصان بازاریابی بر این باور هستند که سئو نقشی حیاتی در کار آنها دارد. نمودار زیر نشان می دهد که 50% متخصصین امور بازاریابی سئو را مؤثرترین استراتژی دیجیتال مارکتینگ می دانند.


همانطور که مشاهده می کنید سئو بسیار پر اهمیت است و چه بسا بدون آن مجبور شوید مبالغ هنگفتی را صرف فعالیت های بازاریابی دیگر کنید.

آیا سئو برای هر نوع کسب و کاری مهم است؟

در حین خواندن این مقاله ممکن است این سؤال را از خودتان بپرسید که آیا واقعاً رعایت کردن سئو برای شما اهمیت دارد یا خیر. کسب و کار شما ممکن است در حوزه ای از صنعت باشد که میزان رقابت در آن کم است و یا اصلاً وجود ندارد که در این صورت شما رتبه یک را بدون هیچ تلاشی در اختیار داشته باشید. حتی ممکن است شما هم اکنون در تلاش برای رسیدن به رتبه اول باشید و این موضوع ذهنتان را مشغول کرده باشد که آیا ابزار دیگری وجود دارد که به دیده شدن شما در وب کمک کند یا خیر.
باید همواره در نظر داشته باشید که اگر برای کمپانی خود وبسایتی را ساخته اید، در این صورت سئو کردن آن امری واجب است و این موضوع به هیچ وجه به شرایط کسب و کار شما ندارد. فارغ از این که کسب و کار شما قدیمی باشد یا نو پا، در شرایط بحرانی باشد یا موفق و یا کوچک باشد یا بزرگ، باید بدانید که سئو به منظور کسب موفقیت آنلاین برای شما واجب است. در حقیقت، حتی اگر کمپانی شما تنها کمپانی موجود در صنعت کاری شما است (به عبارت دیگر، کمپانی شما بی رقیب است) باز هم اجرای سئو ضروری به حساب می آید.
حال حتما می پرسید چرا؟ علت آن یک حقیقت بسیار مهم است: سئو چیزی است که شما می توانید آن کنترل آن را بدست بگیرید.
در واقع، در مورد هر کسب و کار و فعالیتی عوامل زیادی وجود دارند که از کنترل شما خارج هستند. به عنوان مثال، شما نمی توانید کنترل کنید که چه زمانی یک رقیب جدید ظاهر می شود و یا مشتریان شما چگونه واکنشی به محصول جدید شما نشان می دهند.
اما با سئو، شما می توانید رتبه خود را کنترل کنید. این موضوع بدین معناست که شما تا حدودی قادر هستید تعداد بازدید کنندگان وبسایت خود را کنترل نمایید که بطور مستقیم روی تعداد فروش های آنلاین و تولید Lead شما اثر گذاشته و این عوامل روی سطح درآمد شما از منابع آنلاین تأثیر می گذارد.
بنابراین، اگر شما روی بهینه سازی موتور جستجو وبسایت خود سرمایه گذاری کنید، در واقع بطور مستقیم روی میزان دیده شدن و سود آوری خود سرمایه گذاری کرده اید. پس هر اتفاقی در آینده برای شما رخ دهد، در صورتی که سئویی پایدار و ثابت داشته باشید، می توانید روی دیده شدن و در نتیجه رشد و رونق گرفتن کسب و کار خود حساب کنید.
بنا بر دلایل بی شماری که در بالا به آنها اشاره کردیم، سئو بسیار مهم و ضروری است و این اهمیت هیچ گونه وابستگی به نوع کسب و کار شما ندارد. همچنین، با استناد بر ساز و کار موتورهای جستجو به نظر نمی رسد که سئو به همین زودی ها اهمیت خود را از دست بدهد.

آیا سئو برای برخی از کسب و کارها نسبت به بقیه مهم تر است؟

شاید با خودتان فکر کنید که آیا سرمایه گذاری روی سئو کردن وبسایتتان واقعاً چقدر مفید است. آیا برخی از کسب و کارها و صنایع خاص نیاز بیشتری به بهینه سازی موتور جستجو دارند؟
در رابطه با سئو، هر وبسایتی نیازهای خاص خود را دارد که این نیازها به ندرت به کسب و کار یا صنعت شما ربط پیدا می کنند. معمولاً فاکتورهای ذیل در این زمینه تعیین کننده هستند:
•    مرحله ای از روند رشد که وبسایتت شما در آن قرار دارد
•    چگونگی واکنش بازدید کنندگان به وبسایت شما
•    کلید واژه هایی که کسب و کار شما برای آنها می خواهد رتبه بدست آورد
•    میزان رقابت موجود برای آن کلید واژه ها
•    این که آیا هیچ اقدامی برای سئو در گذشته انجام داده اید یا خیر
•    این که آیا وبسایت شما از طرف گوگل مورد جریمه قرار گرفته است یا خیر
حوزه صنعتی کسب و کار عاملی است که به شدت روی رقابت تأثیر دارد. به عنوان مثال، اگر شما دارنده یک فروشگاه آنلاین جواهرات هستید و قصد دارید برای کلید واژه "جواهر" رتبه بیاورید، سئوی شما بسیار پر هزینه تر و زمان بر تر نسبت به سئویی است که برای یک فروشگاه جواهرات کودک با کلید واژه هدف "جواهرات ظریف کودکان" انجام می شود. علت این تفاوت این است که رقابت بر سر کلید واژه اول (جواهر) بسیار بالا تر از کلید واژه دوم (جواهرات ظریف کودکان) است. بنابراین، برای رسیدن به رتبه بالا تر نیاز به زحمت بیشتری است.
البته که این بدان معنا نیست که سئو برای سایت جواهر شما مهم تر است؛ بلکه این مفهوم را می رساند که این کار برای شما با چالش بیشتری همراه است. همانطور که بارها گفته شد، سئو برای هر کسب و کاری به یک اندازه اهمیت دارد و فرقی نمی کند که صنعت یا میزان رقابت آن چقدر باشد. زیرا شما نمی توانید بسیاری از فاکتورهایی که شما را محاصره کرده اند را به کنترل در بیاورید، اما می توانید سئوی خود را کنترل نمایید. پس اگر واقعاً این توانایی را دارید که بطور مستقیم روی ترافیک وبسایت، رتبه آن، میزان فروش، تولید Lead و ... تأثیر بگذارید، چرا این کار را نکنید؟

آیا یک کسب و کار مجاز است پس از کسب موفقیت آنلاین عملیات سئوی خود را متوقف کند؟

تصور کنید طی چند سال آینده، کسب و کار شما موفقیت چشمگیری را در فضای وب بدست آورد: لینک های زیادی به وبسایت شما ارجاع داده می شوند، بازدیدکنندگان شما طی یک جریان ثابت به سمت وبسایت شما هدایت می شوند و شما شاهد رشدی روز افزون در فروش خود هستید. در این شرایط آیا می توانید عملیات بهینه سازی موتور جستجوی خود را متوقف نمایید؟
پاسخ حتماً خیر است! در واقع، به هر درجه از موفقیت هم که دست پیدا کرده باشید، هرگز نباید از بهینه کردن وبسایت خود دست بکشید. حتی بزرگترین و سودآور ترین کمپانی ها در سراسر جهان نیز هم اکنون از سطوحی از سئو بهره می برند. اگرچه، طبیعی است که مقدار زمان و منابعی که این کمپانی ها صرف تاکتیک های خاص سئوی خود می کنند قطعاً متفاوت است و دلیل آن بی شک درجه موفقیت و شهرت بالای آنهاست.
بنابراین، اگر وبسایت شما تازه راه افتاده و به دنبال اعتبار بخشی به آن هستید، ممکن است بطور جدی در پی لینک سازی (Link Building) برای آن باشید. البته که پس از گذشت پنج سال حتماً لینک های بسیاری را بطور طبیعی و بدون هیچ تلاشی دریافت خواهید کرد. این موضوع بدین معنا نیست که باید بطور کلی فرایند لینک سازی را فراموش کنید؛ بلکه می توانید زمان کمتری را به آن اختصاص دهید.
اما در رابطه با سئو، هیچ چیز قطعی نیست. در حال حاضر، گوگل بهای زیادی به تعداد، کیفیت و مرتبط بودن لینک های داده شده به سایت شما می دهد. چه بسا، تا چند هفته آینده گوگل سیاست خود را تغییر داده و به لینک اهمیت نداده و در عوض، حجم محتوا را مهم ترین معیار برای تعیین رتبه وبسایت شما اعلام کند.
از آنجایی که سئو همواره در حال تغییر و تحول است، هرگز نباید در کمال رضایتمندی و خشنودی به مسائل نگاه کرده و تصور کنید که وبسایت فعلی شما همیشه در رتبه کنونی خود باقی خواهد ماند. موتورهای جستجو به جدید بودن محتوای شما و این که شما اخیراً چه تعداد لینک از وبسایت های دیگرگرفته اید اهمیت می دهند. پس اگر محتوای خود را به روز رسانی نکنید، ممکن است لینک های جدید دریافت نکرده و وبسایت شما به زودی کارایی خود را از دست می دهد.
رقبای شما همیشه در تلاش برای پیشی گرفتن از شما هستند و از طرف دیگر، موتورهای جستجو همواره در حال تغییر هستند. بنابراین، شما شانس چندانی در حفظ موفقیت آنلاین خود نخواهید داشت مگر این که در همه حال بهینه سازی وبسایت خود را در نظر بگیرید.

یافتن شرکت سئو مناسب

صنعت سئو پیوسته در حال تکامل است و به منظور حفظ رتبه خود درنتایج سرچ باید همگام با آخرین پیشرفت ها و دستاوردها پیش بروید. شما در این مسیر به یک شریک کاری در زمینه سئو نیاز دارید که با داشتن درک مناسب از کسب و کار شما، همکاری های لازم را با شما به عمل آورده تا راه حل های مؤثر پیاده سازی شده و در نتیجه، شما به افراد بیشتری دسترسی پیدا کرده و از طریق آنها سطح درآمد آنلاین خود را افزایش دهید.
به هنگام انتخاب یک شرکت سئوی متناسب با حیطه کاری خود، در نظر گرفتن فاکتورهای کلیدی زیر بسیار مهم است:

• عملکرد قبلی

شرکت های سئوی قابل اعتماد معمولاً در فضای وب نمونه کارهایی از خود منتشر می کنند. بدین ترتیب به شما این امکان داده می شود تا کارهای آنها را بررسی کرده و تشخیص دهید که آیا این شرکت برای حیطه کاری شما مناسب است یا خیر. انتخاب کمپانی قابل اعتماد در این زمینه بسیار ضروری است و بررسی سوابق کمپانی کمک می کند تا شما درست ترین تصمیم را بگیرید.

• حوزه تخصص

شما باید همچنین، حوزه تخصص کمپانی مورد نظر خود را در نظر بگیرید. به عنوان مثال، شما باید بدانید که کدام بخش از حضور آنلاین شما نیازمند تقویت است و بر اساس آن، شرکتی متخصص در آن زمینه را برگزینید. آیا تخصص آن شرکت در حیطه سئو است یا ایمیل مارکتینگ؟
با در نظر گرفتن این مورد شما قادر هستید شرکتی را انتخاب نمایید که حد اکثر تأثیر گذاری را روی رسیدن به اهداف کاری شما ایفا می کند.

• هزینه

هزینه نباید به عنوان تنها معیار تصمیم گیری به هنگام گزینش یک شرکت سئو تلقی شود. اگر شما بودجه نا محدودی را در اختیار ندارید باید همواره به یاد داشته باشید که کمپانی های سئو دقیقاً به اندازه مبلغی که دریافت می کنند به شما خدمات ارائه می دهند. اگر یک شرکت پیشنهاد خدمات سئوی ارزان را به شما داده است، به احتمال قوی شما کیفیت را تا حدودی فدای هزینه کرده اید.